Spis treści
Kto z nas nie pragnąłby zachować młodej skóry, która jest zregenerowana, odpowiednio nawilżona i odżywiona? Ta powszechna potrzeba zazwyczaj realizowana jest niekończącymi się wydatkami na kremy i inne kosmetyki, które pozornie niosą za sobą obietnicę młodości. Niestety nawet najlepsze produkty mogą nie przynieść oczekiwanych rezultatów, jeśli o skórę nie zadbamy od wewnątrz. Oznacza to oczywiście zapewnienie organizmowi odpowiedniej diety i czasu na regenerację, ale także zadbanie o naskórek dogłębniej, nie tylko na powierzchni, starannie wklepując sera i kremy. Wszystkim osobom, które chcą uzyskać efekt zdrowej, odświeżonej skóry bez dużej ingerencji poleca się dermapen – popularny zabieg przynoszący wiele korzyści naszej skórze.

Jak przebiega zabieg z użyciem dermapenu?
Dermapen jest cieszącym się dużą popularnością zabiegiem medycyny estetycznej, który polega na wykorzystaniu specjalnego urządzenia do mikronakłuwania skóry. Mezoterapia mikroigłowa jest cieszącym się powszechnie trendem. Celem zabiegu z użyciem dermapenu jest stymulacja produkcji kolagenu i elastyny w skórze, co prowadzi do jej odmłodzenia i poprawy wyglądu. Nazwa zabiegu pochodzi właśnie od urządzenia służącemu do jego przeprowadzenia, zwanym dermapenem używanym w medycynie estetycznej i kosmetyce. Posiada ono kilkanaście do kilkudziesięciu igieł, które są wprowadzane w skórę w celu jej stymulacji do dalszej regeneracji. Podczas automatycznego nakłuwania skóry wytwarzają się mikrourazy skóry, dzięki którym wzrasta aktywność komórek, a składniki aktywne mogą przedostać się w głąb skóry. Zabieg dermapenem może być wykorzystywany w celu poprawy wyglądu skóry, takich jak zmniejszenie rozstępów, blizn potrądzikowych, zmarszczek czy przebarwień. Podczas zabiegu dermapenem, specjalista nakłuwa skórę, wprowadzając igły na odpowiednią głębokość. Głębokość nakłuć jest dostosowywana do indywidualnych potrzeb i może sięgać od 0,5 do 2,5 milimetrów. Zabieg jest bardzo bolesny! Dla lepszych efektów nie używa się znieczulenia – chyba, że na wyraźną prośbę klienta. Zabieg z użyciem dermapenu trwa około 30 minut. Dermapen pozwala na zastosowanie w kombinacji z innymi zabiegami, takimi jak mikrodermabrazja lub mezoterapia.
Dermapen – historia zabiegu
Pomysł mikronakłuwania w celu poprawy napięcia i elastyczności skóry oraz zwiększenia jej nawilżenia pojawił się już w latach 90. ubiegłego wieku za sprawą kanadyjskiego chrirurga plastycznego Andre Camirand i prowadzonych przez niego badań nad usuwaniem blizn. Wówczas zabieg był uznany za przełomowe odkrycie w działaniu nie tylko z minimalizowaniem blizn, ale również ze skutkami starzenia się skóry poprzez stymulację nowego kolagenu w skórze. Dermapen został opatentowany w 2011 roku i od tego czasu jest stosowany w różnych klinikach i gabinetach medycyny estetycznej na całym świecie. Zabieg ten jest bezbolesny i bezpieczny, a efekty są widoczne już po kilku dniach od jego wykonania. Do zabiegów mikroigłowych z użyciem dermapenu przyznają się takie gwiazdy jak Jennifer Aniston, Angelina Jolie i Gwyneth Paltrow!
Komu polecany jest dermapen?
Zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem dermapenu, zabieg szczególnie polecany jest osobom zmagającym się z bliznami, w szczególności po przebytym trądziku. Dermapen polecany jest również jako zabieg przeciwstarzeniowy, osobom które zauważają pierwsze zmarszczki i oznaki starzenia się skóry. Urządzenie może pomóc również w walce z utratą elastyczności skóry twarzy i jej zwiększoną porowatością. Chociaż dermapen kojarzony jest przede wszystkim z zabiegami na twarz, jest to zabieg który można wykonywać na całej skórze, dlatego może stać się sprzymierzeńcem w walce z rozstępami i bliznami różnego pochodzenia, nie tylko związanymi z trądzikiem.

W domu czy u specjalisty?
Chociaż jest to zabieg bezbolesny i powszechny, a na rynku dostępna jest duża liczba urządzeń do samodzielnego wykonywania w domowym zaciszu, rekomendujemy przeprowadzenie go pod okiem specjalisty. Dla bezpieczeństwa i korzystnych efektów niezbędna jest ocena siły zabiegu (głębokość nakłuć), a także czas jego trwania. Specjalista będzie w stanie dokonać oceny potrzeb skóry pacjenta i oszacować czas trwania zabiegu, jak i cykliczność kolejnych spotkań oraz co istotne, wykona zabieg oryginalnym urządzeniem dermapen. Zabieg z użyciem dermapenu przynosi najlepsze efekty w serii zabiegów Poleca się odbycie nawet do czterech serii w 3-4 tygodniowych odstępach między każdym z nich.
Dermapen – przed i po zabiegu
Skóra przed zabiegiem musi zostać dokładnie oczyszczona. Na jej powierzchni nie mogą znaleźć się pozostałości wcześniej używanych kosmetyków – takie przygotowanie jest wystarczające, a wykonując zabieg u kosmetyczki czy doktora medycyny estetycznej, procedura zostanie dopełniona przez specjalistów. Po pierwszym zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona i opuchnięta, jednak te objawy szybko ustępują. Zaleca się unikanie słonecznego naświetlania skóry przez kilka dni po zabiegu oraz stosowanie odpowiednich kremów nawilżających i ochronnych. Po 2-3 dobach od wykonania zabiegu naskórek może zacząć się złuszczać. Zabieg mezoterapii mikroigłowej z użyciem dermapenu przynosi widoczne efekty po kilku tygodniach i utrzymują się one przez długi czas.
Jakie są przeciwskazania do zabiegu z użyciem dermapenu?
Przeciwskazania do zabiegu mogą obejmować:
- Choroby nowotworowe: dermapen nie powinien być stosowany u osób z rozpoznaną chorobą nowotworową skóry lub innych narządów.
- Choroby skóry: Niektóre choroby skóry, takie jak łuszczyca, różyczka czy opryszczka, mogą być przeciwwskazaniem do zabiegu z użyciem dermapenu.
- Zakażenia skóry: dermapen nie powinien być stosowany na obszarze skóry z objawami infekcji, takimi jak wysypka, czy stan zapalny skóry.
- Cukrzyca: Osoby z cukrzycą mogą być bardziej podatne na infekcje i dlatego zabieg z użyciem dermapenu może być dla nich niebezpieczny.
- Okres ciąży i karmienia piersią: dermapen nie jest zalecany dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią.
W przypadku chorób i wątpliwości przed rozpoczęciem zabiegu z użyciem dermapenu rekomenduje się konsultację z lekarzem lub specjalistą medycyny estetycznej, aby upewnić się, że zabieg jest odpowiedni dla danej osoby i czy nie ma żadnych przeciwwskazań.

Długofalowe pozytywne skutki użycia dermapenu
Do najbardziej pożądanych efektów, które obfitują w korzyści w wyglądzie i jakości skóry należy zwiększenie produkcji kolagenu. Dermapen może pobudzić skórę do jego produkcji, co prowadzi do lepszego jej napięcia i elastyczności. Innym efektem zabiegu dermapen jest poprawa kolorytu skóry i zmniejszenie przebarwień, jak również efekt pogrubienia skóry. Dzięki zabiegowi dermapen nastąpi redukcja blizn potrądzikowych i innych rodzajów blizn ulegnie zmniejszeniu. Należy jednak pamiętać, że efekty zabiegu z użyciem dermapenu mogą się różnić w zależności od indywidualnych cech skóry i stanu zdrowia pacjenta.
Zobacz także: