Perfekcyjny wygląd oznacza dla każdego, a właściwie każdej z nas zupełnie coś innego. Wiele kobiet, coraz częściej świeży promienny wygląd, szczególnie twarzy i dekoltu upatruje jednak w specjalistycznych zabiegach, które to wykonuje się w gabinetach medycyny estetycznej, rękoma kosmetologa. To właśnie te zabiegi wydają się być najskuteczniejsze i możliwe do wykonania w praktycznie każdym wieku. Jednym z nich, czyli zabiegów jednocześnie polecanych i często wykorzystywanych w celu odmłodzenia, zarówno przez zwykłe śmiertelniczki, jak i przez gwiazdy, aktorki, piosenkarki jest mezoterapia igłowa lub bezigłowa. Na czym polega taki zabieg i dlaczego daje tak ciekawe rezultaty odmłodzenia skóry? O tym opowiemy, już za chwilę, by nieco zachęcić do jego przeprowadzenia na własnej skórze.
Mezoterapia igłowa lub bezigłowa to dwa różniące się od siebie zabiegi, do których używa się zupełnie innych przyrządów, ale które to dają bardzo podobne do siebie efekty, swoja drogą często uznawane za zjawiskowe. Szczególnie oba zabiegi zalecane są osobom po 25 roku życia, w celu profilaktyki występowania zmarszczek, kobietom po 35 roku życia dla uelastycznienia i odświeżenia cery, jak również osobom starszym, by nadać im młodzieńczy wygląd oraz spłycić istniejące zmarszczki.
W każdej z wyżej wymienionych grup wiekowych mezoterapia sprawdza się bardzo dobrze, a wręcz jest zalecana, by utrzymać wygląd skóry twarzy w perfekcyjnym stanie na kolejne lata.
To musisz wiedzieć: jedną z najczęściej wybieranych form mezoterapii jest igłowa, czyli taka, w której następuje przerwanie ciągłości skóry poprzez serię kontrolowanych iniekcji.
W mezoterapii bezigłowej zaś podczas zabiegu korzysta się z prądu o wysokiej częstotliwości, nie dochodzi także do przerwania tkanek.
Zarówno jeden, jak i drugi zabieg jest zarówno bezbolesny (dokładnie, jak depilacja laserowa, czy peeling chemiczny), jak również rzadko dochodzi podczas niego, jak i bezpośrednio po nim do wszelkiego rodzaju komplikacji. Nie ma też specjalnych przeciwwskazań do wykonania mezoterapii bezigłowej, czy igłowej. Konieczne jest jednak to, by szczerze porozmawiać ze specjalistą wykonującym zabieg na pierwszej konsultacji. Należy przedstawić swój faktyczny stan zdrowia, jak również dostosować się do jego wszystkich zaleceń po zabiegu. Wówczas efekt będzie najbardziej widoczny.
Spis treści
Mezoterapia igłowa – jak przebiega zabieg?
Sam zabieg mezoterapii igłowej polega na wykonaniu serii nakłuć w odpowiednich strefach twarzy i w zalecanych odstępach. Igła jest na tyle cienka, że samo nakłuwanie nie sprawia specjalnie dużego dyskomfortu. To sprawia, że przez wielu zabieg ten jest wręcz uważany za całkowicie bezbolesny. Nastrzykiwanie wykonuje się też specjalnym pistoletem o nazwie mesogun.
Pod skórę osoby poddającej się zabiegowi wprowadza się produkt medyczny złożony ze substancji o działaniu nawilżającym, rewitalizującym, jak również regenerującym. Największą popularnością cieszy się w tym względzie chociażby kwas hialuronowy, koenzym Q10, witamina C, peptydy czy naturalny kolagen.
Mezoterapię igłową można wykonywać także w przypadku problemów z osłabionymi lub wypadającymi włosami. Kobiety poddające się mezoterapii igłowej już po serii kilku zabiegów zauważają wyrastające ze skóry głowy baby hair oraz znaczące poprawienie się kondycji skóry głowy.
Jak wykonuje się mezoterapię bezigłową? To musisz wiedzieć!
Inną znaną formą przeprowadzenia mezoterapii jest zabieg nie powodujący przerwania ciągłości tkanek skóry. Taka forma mezoterapii do przeprowadzenia zabiegu wykorzystuje urządzenie, które emituje prąd o wysokiej częstotliwości.
Prąd umożliwia otwarcie kanałów hydrofilowych, przez które to właśnie serum może wniknąć głęboko w skórę głowy. Sam proces dostania się produktu pod skórę nazywa się elektroporacją.
Mezoterapia bezigłowa nie jest jednak tak skuteczna, jak mezoterapia igłowa. Przy bezinwazyjnej metodzie substancja aktywna nie ma możliwości wniknięcia w głębszą partię skóry, jak w przypadku iniekcji. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to także bardzo dobry sposób na podanie wyżej wymienionych substancji o rewitalizującym znaczeniu.
Jest jeszcze coś, czyli wykorzystanie i funkcje mezoterapii mikroigłowej
Warto podkreślić, że dwie opisane powyżej metody mezoterapii nie są jednak jedynymi. W kosmetologii istnieje bowiem także rodzaj zabiegu o nazwie mezoterapia mikroigłowa, do której przeprowadzenia wykorzystuje się urządzenie o nazwie dermapen lub mezoroller. Głowice obu urządzeń są pokryte mikroigłami, w dermapenie jest to jednak igła, w rolerze rolka. W czasie prowadzenia urządzeń dochodzi do nakłuć, które mają głębokość około 2,5 mm. Ze względu na tak głębokie nakłucia zabiegu tego typu nie powinno się wykonywać w domu, ale wyłącznie w wyspecjalizowanych gabinetach kosmetycznych.
Mezoterapię mikroigłową stosuje się w celu poprawy kondycji skóry, jak również, by pozbyć się przebarwień, czy zmniejszyć widoczność porów. Po zabiegu cera jest promienna i świeża (jak po peelingu węglowym).
Jak postępować po zabiegu mezoterapii igłowej i bezigłowej?
Niektóre z kobiet, które wykonały na swojej skórze zabieg mezoterapii uważają, że efekty były wręcz spektakularne i zdecydowanie zadowalające. Aby podtrzymać efekt oraz wspomóc skórę w utrzymaniu dobrej jakości oraz kondycji koniecznie stosuj po zabiegu dobrej jakości kosmetyki i unikaj kontaktu ze słońcem.
Niewskazane jest także korzystanie czy to z sauny, czy z basenu.
Po zabiegu też, skóra jest bardzo często zaczerwieniona (jak po peelingu chemicznym). To normalne i nie powinnaś się tym martwić. Po kilku dniach zaczerwienieni ustąpi.
Zobacz także: Biorepeel – na czym polega?, Peeling węglowy – wskazania, efekty i najważniejsze informacje o zabiegu, Depilacja laserowa Kraków — czy warto skorzystać z zabiegu?