Przejdź do treści

Peeling chemiczny – rodzaje zabiegów, przebieg i efekty

peeling chemiczny

Peeling chemiczny to jeden z zabiegów oferowanych w naszym gabinecie. Skóra po peelingu chemicznym jest gładsza i pobudzona do regeneracji. Zabieg polega na złuszczaniu górnych warstw skóry, a dokładniej zrogowaciałego naskórka. Intensywność procesu uzależniona jest od rodzaju substancji chemicznej oraz stężenia zastosowanych kwasów. Finalnie cera staje się wygładzona, a przebarwienia zminimalizowane. Zabiegi peelingów kwasowych rekomenduje się również do walki z niedoskonałościami skóry twarzy, takimi jak zaskórniki czy podskórny trądzik.

Na czym polega istota zabiegu?

Na czym polega peeling chemiczny? To etap pielęgnacji skóry, który polega na złuszczaniu naskórka i przygotowaniu cery do przyjęcia substancji aktywnych aplikowanych codziennie w produktach pielęgnacyjnych. Regularny peeling medyczny zwiększa możliwość przenikania składników czynnych. Sam zabieg sprawia też, że skóra właściwa staje się pobudzona do regeneracji i przebudowy.

Złuszczanie przyspiesza procesy przemiany komórkowej – skóra nie tylko wygląda młodziej, ale też wolniej się starzeje. Oczywiście działanie substancji chemicznej zależy od wielu czynników, dlatego jej rodzaj powinien dobierać specjalista w naszym gabinecie.

Efekty peelingu chemicznego

Wiele zależy od użytych substancji chemicznych, ale gabinetowe zabiegi chemiczne kwasami pozwalają na:

  • poprawę stanu twarzy – napięcia i jędrności skóry,
  • pogrubienie warstw skóry właściwej poprzez zwiększenie syntezy kolagenu,
  • wygładzanie głębokich zmarszczek,
  • dokładne oczyszczenie skóry z zaskórników,
  • zmniejszenie łojotoku,
  • redukcja zmian trądzikowych,
  • redukcja blizn potrądzikowych,
  • usuwanie przebarwień skóry, również tych posłonecznych,
  • ujednolicenie kolorytu skóry,
  • pobudzenie mikrokrążenia – cera staje się promienna, zmniejsza się widoczność oznak zmęczenia,
  • pobudzenie skóry do regeneracji,
  • nawilżenie.

Peeling chemiczny – podrażnienia po zabiegu

Wykonywanie peelingu należy zlecić doświadczonej załodze, ponieważ po peelingu skóra zostaje zwykle podrażniona. Na przykład zastosowanie kwasu TCA sprawia, że skóra przybiera barwę czerwoną, a w kolejnych dniach brązową. Złuszczanie może odbywać się etapami, dlatego niezwykle ważna jest pielęgnacja pozabiegowa. Nawet najpopularniejsze zabiegi złuszczania kwasem migdałowym mogą podrażniać skórę i pozostawiać zaczerwienia – to reakcja normalna i przejściowa.

Jakie są rodzaje peelingów chemicznych?

Rodzajów substancji jest bardzo dużo. Na ich intensywność i głębokość działania wpływ mają takie czynniki, jak: stężenie kwasu, odczyn pH, moc (pKa), czas aplikacji i liczna warstw naniesiona na skórę. Intensywność zależy też od rodzaju skóry. Na przykład działanie zabiegu peelingu migdałowego na cerę wrażliwą może być mocniejsze niż na cerę tłustą.

Peelingi medyczne mogą mieć postać monokwasów lub składać się z mieszanki chemicznej. Ogólny podział obejmuje rozróżnienie na:

  • alfa-hydroksykwasy (peeling kwasem migdałowym, kwasem glikolowym, mlekowym, maleinowym) – są to kwasy pozyskiwane z owoców lub metodą chemiczną,
  • beta-hydroksykwasy – w tej grupie jest jeden przedstawiciel – kwas salicylowy, który ma zdolność przenikania przez warstwę rogową naskórka. Dociera do mieszka włosowego i wykorzystuje się go często w leczeniu trądziku.

Co to jest peeling TCA i zabieg yellow peel? Najpopularniejsze zabiegi

W gabinecie stosuje się również inne substancje złuszczające. Zabieg TCA to zabieg kwasem trójchlorooctowym z grupy kwasów karboksylowych, który szybko penetruje naskórek i skórę właściwą. Może mieć działanie od powierzchniowego do średnio głębokiego. Świetnie działa na delikatne zmarszczki i zaburzenia barwnikowe.

Zabieg yellow peel stymuluje skórę działaniem kwasów: retinolowego, fitowego, kojowego i azelainowego. Ten peeling chemiczny stosuje się zazwyczaj na przebarwienia skóry twarzy i jako działanie anti-aging.

Podział peelingów ze względu na głębokość działania

Inny podział bierze pod uwagę głębokość działania substancji:

  • peeling powierzchniowy – złuszcza warstwę rogową na głębokość do 0,45 mm. Przykład: kwas glikolowy w stężeniu do 50% lub kwas glikolowy 70%;
  • peeling głęboki – złuszcza naskórek i skórę właściwą na głębokość powyżej 0,6 mm. Przykład: TCA w stężeniu do 50% lub fenol w formule Gordona-Bakera.

Dostępne są również peelingi średnio głębokie czy bardzo powierzchniowe. Ich wybór powinien zawsze doradzić zespół wykonujący zabieg.

Peeling chemiczny – jak wyglądają etapy zabiegu?

Peeling medyczny polega na oczyszczeniu skóry, na przykład preparatem pre-peel, który pozostawia się na skórze kilka-kilkanaście minut. Następnie nakłada się produkt, który złuszcza skórę. W przypadku zabiegu yellow peel dodatkowo nakłada się maskę, pozostawia na 20-30 minut, zmywa i znów nanosi kolejną warstwę. Czynność się powtarza, aż do uzyskania jednolitego rumieńca.

Czym się różnią peelingi medyczne od kwasów drogeryjnych?

Produkty drogeryjne zawierają zwykle mniejsze stężenie kwasu. Niektóre produkty, na przykład peeling TCA, powinny być stosowane tylko w gabinecie. Uwaga! Nie zaleca się samodzielnego stosowania kwasów chemicznych o wysokich stężeniach, ponieważ źle wykonany zabieg może pogorszyć stan skóry i wywołać silne podrażnienia.

Dlatego to specjalista powinien indywidualnie dobierać rodzaj zabiegu i stężenie kwasów do skóry pacjenta oraz problemu, z jakim się jego cera zmaga. Kosmetolog wykona dokładną diagnostykę, określi rodzaj potrzebnej substancji, liczbę wskazanych zabiegów i sposób ich przeprowadzania.

Konieczna liczba zabiegów, aby efekty złuszczania w gabinecie przyniosło trwałe rezultaty

Przy głębszych zmarszczkach czy widoczniejszych przebarwieniach jednorazowe użycie kwasu z grupy alfa- czy beta-hydroksykwasów może być niewystarczające. Dlatego – choć efekt rozpromienienia i wygładzenia skóry widoczny jest już po pierwszym użyciu – zaleca się stosowanie kwasu w kilku seriach. Kuracja niskim stężeniem obejmuje zwykle do 10 zabiegów. Następnie można przejść do kuracji wyższym stężeniem kwasu chemicznego – to zazwyczaj 5 dodatkowych peelingów kwasem migdałowym (lub innym) w gabinecie. Zabiegi w serii wykonuje się standardowo w odstępach 2. tygodni. Skóra ma wtedy czas na regenerację. Oczywiście zalecenia zabiegowe mogą być inne i dobiera się je indywidualnie do potrzeb skóry.

Kiedy jest najlepsza pora na zabieg?

Peeling chemiczny kwasem, taki jak yellow peel, rekomenduje się wykonywać jesienią i zimą – w tym czasie twarz jest mniej narażona na działanie promieni słonecznych niż w ciepłym sezonie, co pozwala uniknąć przebarwień. Oczywiście peelingi medyczne można przeprowadzić również w miesiącach wiosennych czy letnich – zawsze zaleca się unikania ekspozycji na słońce. Po zabiegu należy codziennie aplikować krem z wysokim filtrem dobranym przez kosmetologa i wskazane produkty nawilżające.

Peeling chemiczny – przeciwwskazania

Do zabiegu peelingu chemicznego nie można przystąpić, jeśli osoba:

  • jest chora na ostrą infekcję bakteryjną, wirusową czy grzybiczą,
  • jest w ciąży lub karmi piersią,
  • stosuje leki na trądzik, takie jak izotretynoinę, a także antydepresanty czy leki fotouczulające,
  • ma cerę nad-reaktywną, bardzo wrażliwą,
  • cierpi na choroby utrudniające gojenie się skóry.

Personel przed wykonaniem peelingu medycznego przeprowadzi wywiad z pacjentem i poinformuje o wszelkich zaleceniach pozabiegowych.

Zobacz także:

  1. Depilacja laserowa Kraków — czy warto skorzystać z zabiegu?
  2. Stymulatory tkankowe – jak wygląda zabieg i jakie efekty daje?
  3. Biorepeel – na czym polega?
  4. Peeling węglowy – wskazania, efekty i najważniejsze informacje o zabiegu
  5. Usuwanie przebarwień skóry
  6. Mezoterapia, wszystko co musisz o niej wiedzieć!
  7. Mezoterapia mikroigłowa — najważniejsze informacje (wskazania, efekty, zalecenia i przeciwwskazania)
  8. Co to jest dermapen i komu polecany jest ta nowoczesna technologia?