Depilacja laserowa (fotoepilacja) służy trwałemu usunięciu owłosienia. Laser diodowy emitujewiązkę światła, która jest pochłaniana przez barwnik włosa. To prowadzi do zniszczenia jego cebulki. Jednak na laser reagują jedynie te włosy, które są w fazie wzrostu, czyli ok. 30%widocznego owłosienia. Dlatego konieczne są kolejne zabiegi, minimum dwa, w dostępnie około miesiąca, aby pozostałe włosy, będące w fazie zaniku i spoczynku weszły w fazę wzrostu i zareagowały na działanie światła lasera.Każdy zabieg poprzedza ocena stanu skóry wykonana przez doświadczonego kosmetologa.Przeprowadza on wywiad, ocenia fototyp oraz rodzaj włosa – od tych czynników uzależniony jest prawidłowy dobór parametrów lasera.Depilacja w Light & Laser przy użyciu lasera diodowego jest zabiegiem bezpiecznymi bezbolesnym. Na bezpieczeństwo zabiegu wpływ ma przede wszystkim wysokiej jakości laser diodowy obsługiwany przez wykwalifikowanych pracowników. Laser posiada certyfikaty medyczne, co twierdza jego właściwości umożliwiające skuteczne wykonywanie zabiegów.W laserze stosowana jest głowica, która ulega schłodzeniu do minus 20 stopni Celsjusza.Wykonywanie zabiegu w niskiej temperaturze jest bezbolesne.Depilację laserową wykonuje się, co 4-6 tygodni. Pożądany efekt gładkiej skóry osiąga się poprzeprowadzeniu serii 6 – 8 zabiegów.
Depilacji laserowej nie wykonuje się u osób:
- cierpiących na choroby nowotworowe
- stosujących indywidualną terapię hormonalną (hormony światłouczulające)
- posiadających włosy w kolorze jasny blond, rude lub siwe
- cierpiących na fotodermatozy i choroby pęcherzowe skóry
- chorujących na bielactwo, łuszczycę, Reticularis (marmurkowa skóra)
- cierpiących na padaczkę (względne)
- mających skłonność do przebarwień (względne) lub bliznowców u kobiet w ciąży
i karmiących.
- Bezpośrednio przed zabiegiem
skóra powinna być umyta, dokładnie ogolona i niczym nieposmarowana (dotyczy to wszelkiego rodzaju kremów, balsamów, oliwek, olejków i maści w miejscu poddawanemu zabiegowi). W obrębie depilowanej powierzchni skóra nie może być sucha lub podrażniona – jeżeli jej stan tego wymaga, kilka dni przed zabiegiem depilacji laserowej należy zastosować kremy nawilżające, natłuszczające i kojące (tzw. emolienty). Nawilżanie należy zakończyć dzień przed zabiegiem.
- Wcześniejsza depilacja
Na kilka tygodni przed zabiegiem nie można usuwać włosów przy użyciu pęsety, wosku, depilatorów mechanicznych itp. W przypadku twarzy przez okres 4 tygodni,
a innych miejsc skóry przez 6 tygodni. Włosy można natomiast golić, przycinać lub depilować odpowiednim kremem (choć ten ostatni sposób depilacji należy zakończyć tydzień przed zabiegiem depilacji laserowej).
- Terapia doustna retoinoidami (np. Roaccutane)
Wymaga półrocznej przerwy pomiędzy końcem kuracji a pierwszym zabiegiem.
- Leki i zioła światłouczulające
Dziurawiec, nagietek, zioła szwedzkie, herbata figura, deprim i inne. Leki światłouwrażliwiające (fototoksyczne, fotoalergiczne) i zioła o takim działaniu wymagają odstawienia na 2 tygodnie przed zabiegiem.
- Leki przeciwbólowe
Należy odstawić je na 2 dni przed zabiegiem depilacji laserowej. Jedyną substancją, która nie ma właściwości światło uczulających jest paracetamol (np. Lek apap).
- Leki rozrzedzające krew
Aspiryna, polopiryna, acard i inne z kwasem salicylowym. Należy odstawić na 2 dni przed zabiegiem depilacji laserowej.
- Przeziębienie, stany zapalne itp.
Zabiegi nie są wykonywane w chwili osłabienia organizmu. Należy pamiętać również że depilacji nie można wykonać w przypadku zażywania leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych oraz przeciwzapalnych.
- Aktywne infekcje skóry w miejscu zabiegu (bakteryjne, wirusowe, grzybicze)
Stanowią przeciwwskazanie do zabiegu – w szczególności po infekcji opryszczki wargowej lub płciowej zabieg jest możliwy po 2 tygodniach od całkowitego ustąpienia zmiany na skórze.
- Znieczulenie ogólne i zabiegi operacyjne
Po zabiegach operacyjnych w znieczuleniu ogólnym należy odczekać 3 miesiące. Miejsce leczone nie może być poddane depilacji laserowej do momentu całkowitego wygojenia.
- Znieczulenie miejscowe
W przypadku znieczulenia miejscowego zabieg depilacji laserowej można wykonać po minimum tygodniu. Miejsce leczone nie może być poddane depilacji laserowej do momentu całkowitego wygojenia.
- Szczepienia
Należy odczekać minimum 2 tygodnie od iniekcji.
- Kuracja antybiotykami
Należy zakończyć ją na 2 tygodnie przed zabiegiem depilacji laserowej.
- Opalenizna
Aktywna opalenizna jest przeciwwskazaniem do zabiegu – minimalna przerwa po ekspozycji na słońce lub w solarium wynosi 4 do 6 tygodni.
- Samoopalacze
„Opalenizna” uzyskana w wyniku stosowania samoopalaczy (kremy, zabiegi typu air brush itp.) stanowi przeciwwskazanie do zabiegu – depilacja laserowa jest możliwa dopiero po jej ustąpieniu.
- Zabiegi złuszczające na twarz
Depilacja laserowa twarzy możliwa jest 7 dni przed zabiegiem złuszczającym lub 14 dni po nim.
- Inne
Niektóre wcześniejsze zabiegi dermokosmetyczne i chirurgiczne. W 3 pierwszych dniach cyklu miesiączkowego depilacja nie może być wykonywana.
- Po zabiegu skóra może być podrażniona i zaczerwieniona. W tym czasie należy ją mocno nawilżać. Zaleca się stosowanie kremów dedykowanych do zabiegów laserowych.
- Zaleca się mycie skóry po zabiegu żelem bezmydłowym, płynem miceralnym lub mleczkiem bezalkoholowym.
- Przez 3 dni po zabiegu skórę należy traktować bardzo delikatnie, niedopuszczalne jest tarcie skóry lub używanie środków, które mogą powodować jej podrażnienia (spirytus, tretinoinę, retinol, nadtlenek benzoilu, kwas salicylowy/glikolowy, kwasy, peelingi, środki ściągające itp.).
- Przez 3-5 dni po zabiegu zaleca się unikania wysiłku fizycznego, gorących kąpieli, sauny, jacuzzi, korzystania z basenu oraz miejsc z chlorowaną wodą.
- Przez 2 tygodnie po zabiegu nie wolno się opalać. Na miejsca narażone na działanie promieni słonecznych UV należy stosować kremy z filtrami anty UVA o wysokich wskaźnikach ochrony (zalecany filtr SPV 50 lub więcej).
- Przez 3 – 5 dni po zabiegu należy unikać stosowania makijażu w naświetlanych miejscach. Dopuszczalne jest stosowanie kosmetyków mineralnych, najwcześniej dobę po wykonanym zabiegu.
- Przez 48 od zabiegu zabronione jest spożywanie alkoholu.
- Przez 14 dni po zabiegu zaleca się nawilżać skórę poprzez picie min. 1,5 l wody dziennie.